Ciekawe opinie, pytania lub wątpliwości dotyczące kremacji

W tym miejscu będziemy publikować ciekawe informacje na temat kremacji, oraz obalać mity jakie na jej temat istnieją w świadomości wielu ludzi. Czekamy również na sugestje od Państwa, może to być strona powstająca z Waszym udziałem!

Imię i Nazwisko:
E-mail:
Telefon:
Fax:
Temat:
Wiadomość:
 

2009.11.07 Ela z Wyszkowa:

"Czy jest możliwe aby spaliny z pieca kremacyjnego były kilkunastokrotnie czystsze niż np. dym z komina domu ogrzewanego gazem? Pytam bo taką informację znalazłam na stronie internetowej gazety Nowy Wyszkowiak: Krematorium w Wyszkowie i wydała mi się nieprawdopodobna. Chciałam więc zapytać o to Roberta Czyżaka w komentarzu do artykułu reklamowego, ale administrator zablokował tę możliwość po tym jak komentarze okazały się mało przyjazne sponsorom. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii."

Pani wątpliwości są oczywiście uzasadnione - jest to oczywiste kłamstwo, nie wiemy czemu miałoby służyć, ale każdy rozsądnie myślący człowiek zorientuje się, że takie twierdzenie jest nieprawdziwe! Początkowo nie dowierzaliśmy w Pani zgłoszenie, dopiero po sprawdzeniu na stronie gazety, że rzeczywiście są tam użyte takie słowa postanowiliśmy odpowiedzieć. Pozwoliliśmy sobie więc dodać do Pani pytania link do tekstu źródłowego. Przechodząc do rzeczy należy zauważyć, że krematorium w Wyszkowie jest wyposażone w mizerny czeski piec - konstrukcja jeszcze z lat dziewięćdziesiątych, a takie piece nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Kolejną kwestią jest, że tego typu piec kremacyjny potrzebuje średnio z uwzględnieniem czasu rozgrzewania 60-70 m3 gazu na przeprowadzenie jednej kremacji - to jest odpowiednik dla pieca dwu-funkcyjnego w domu o pow. ok. 200 m2 o mocy 30 kW trzymiesięcznego zapotrzebowania. Oznacza to że, po czasie potrzebnym do przeprowadzenia czterech kremacji piec kremacyjny Czyżaków zużyje gazu tyle co dwu-funkcyjny piec do ogrzewania domu przez okrągły rok (sezon grzewczy wynosi faktycznie 6 mies. później piec służy tylko do uzyskania CWU, czyli zużywa ok. 15 m3 miesięcznie). Oznacza to że piec domowy zużyje przez rok około 220 m3 gazu, czyli tyle ile czeski piec kremacyjny podczas rozgrzewania. Ta uwaga jest o tyle istotna, że kalkulujemy na razie jedynie emisję ze spalania samego paliwa - zakładając że jest to gaz jak w przypadku krematorium w Wyszkowie, pomijając wogóle kwestię zwłok. Spalanie gazu w piecu domowym jest efektywniejsze niż w starych typach pieców kremacyjnych, gdzie stosowane były palniki jedno-koronowe, ale pomijając ten fakt pozostaje nam stwierdzić, że dom ogrzewany piecem gazowym przez rok wyemituje tyle spalin co piec kremacyjny przez 6 godzin pracy bez zwłok, a jakość spalin będzie podobnej jakości. - "nic a nic lepsza" , a nawet gorsza w przypadku pieca kremacyjnego. Po dodaniu emisji pochodzącej ze spalania zwłok, uwzględniając że piec zainstalowany w Wyszkowie nie ma praktycznie żadnych zabezpieczeń, to już po kilkudziesięciu minutach kremacji, piec kremacyjny wyemituje więcej substancji szkodliwych dla środowiska niż dom przez cały rok! Oznacza to, że Pani Anna Czyżak - właścicielka Apokalipsy zakpiła sobie z czytelników Nowego Wyszkowiaka, a naiwny dziennikarz bezmyślnie to napisał. Gratulujemy natomiast uwagi naszej czytelniczce, która zauważyła i zgłosiła nam to wierutne kłamstwo!

Na koniec warto jedynie z rzetelności zaznaczyć, że kłamstwo Czyżaków byłoby mniejsze gdyby wyposażyli krematorium w najnowocześniejszy piec kremacyjny z dwustopniowym filtrem bio-aktywnym typu SWORT - najlepsze z istniejących obecnie na świecie pieców kremacyjnych, przeprowadzając ok. 2500 kremacji rocznie,  emitują w skali roku ekwiwalent spalin jakie powstają w około 1000 gospodarstwach domowych ze spalania gazu ziemnego - przy czym spaliny te są porównywalne również pod składu chemicznego (dla porównania piec z Apokalipsy po przeprowadzeniu 2500 kremacji wyemituje do atmosfery tyle spalin ile  ponad 3700 piecyków domkowych opalanych gazem przez roczny okres stosowania w gospodarstwach domowych, a spaliny z krematorium będą zawierały poza tym co jest w spalinach z piecyków domowych metale ciężkie, furany i znacznie większe ilości tlenków siarki, azotu i węgla). Niemniej jednak te najlepsze piece stanowią niespełna 10% obecnie używanych na świecie pieców kremacyjnych i wszystkie są zainstalowane w Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Nawet nowe szwedzkie piece TABO zainstalowane w Polsce bez filtrów nie zaliczają się do tej grupy pieców kremacyjnych.

Również jako fantazje właścicieli należy traktować stwierdzenie że: "piec kremacyjny to najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza, również pod względem ekologicznym, technologia w Polsce", według oficjalnej listy referencyjnej producenta jest to piec kremacyjny TSM-MONOBLOK TSM-11PO/S-120, który pierwszy raz został zainstalowany w Polsce w Szczecinie na Cmentarzu Komunalnym w 2004 roku, więc możliwe że wtedy był nowością w Polsce, ale nigdy ten piec kremacyjny nie był w Polsce najnowocześniejszym i najbezpieczniejszym urządzeniem kremacyjnym. W 2004 roku kiedy Czesi po raz pierwszy uruchomili w Polsce piec TSM-11PO/S-120, wszystkie ówczesnie istniejące krematoria w kraju, oprócz Parku Pamięci Kazimierza Opoki w Rudzie Śląskiej używały nowocześniejszych lub porównywalnych pieców kremacyjnych. Niestety dzisiaj jest więcej krematoriów w Polsce wyposażonych w gorsze piece kremacyjne, nadal jednak większość krematoriów posiada lepsze piece, chociażby najbliższe Wyszkowa krematorium w Warszawie, posiadające piece w szwedzkiej technologii, choć starego typu, zainstalowane pod koniec zeszłego wieku, ale znacznie bezpieczniejsze od czeskiego pieca.